Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   



14 lat RMF FM - podsumowanie
15 stycznia 2004, 06:01
Przedstawiamy Wam opracowane przez RMF FM podsumowanie roku 2003. Roku bardzo dobrego dla żółto-niebieskiej stacji. Przede wszystkim wyniki słuchalności rosły i rosły. W trakcie 14 roku istnienia RMF FM podobnie jak przez wszystkie poprzednie lata wyprzedzał konkurentów o rok świetlny. Wiosną ukazała się niezwykle popularna (750 tys. sprzedanych egzemplarzy) płyta "Moja i Twoja muzyka". W 2003 Korespondenci RMF FM napisali i wydali trzy znakomite książki. W grudniu powstało RMF Classic. To tylko kilka z ogromnej masy osiągnięć RMF FM w roku 2003. Dzień 15 stycznia 2004 r. to 14 urodziny żółto-niebieskiego Radia!

Czternasty rok

Rok 2003 należał do bardzo udanych. RMF FM podwyższył swój udział w rynku słuchalności; uzyskany wynik 23,6% był najwyższy w historii radia. W grupie docelowej osób w wieku 20-39 lat udział RMF FM wyniósł aż 30,3%. (dane pochodzą z "Radio Track SMG/KRC")

Na wiosnę 2003 roku RMF FM przygotowało, wydało i wprowadziło na rynek superpłytę "RMF FM - Moja i Twoja muzyka". Ten niezwykły krążek, zawierał znane wszystkim utwory ale w zupełnie innym wykonaniu. Tym razem światowe przeboje śpiewali najlepsi polscy wykonawcy - po polsku. Płyta była również przepustką do Wielkiej Loterii o łączna wartość nagród - 1 500 000 zł. "RMF FM - Moja i Twoja Muzyka" to jeden z największych sukcesów rynku muzycznego 2003 roku, tylko w okresie miedzy marcem o czerwcem 2003 roku sprzedanych zostało 700 tys. egzemplarzy płyty.

RMF FM umocnił pozycję lidera i jak zawsze zaskoczył kolejnym nowatorskim pomysłem.

Pierwszy raz w historii światowej radiofonii Radio sięgnął po trzeci wymiar! 1 września w całej Polsce ukazały się trójwymiarowe plakaty RMF FM z wizerunkami największych gwiazd muzyki światowej. Spektakularna trójwymiarowa kampania reklamowa podkreślił nowy wymiar radia i głębię muzyki, a także pozwoliła słuchaczom na aktywne uczestnictwo w tworzeniu programu RMF FM.

Rok 2003, to rok silnej obecności dziennikarzy RMF FM podczas ważnych wydarzeń na świecie.
Wraz z wybuchem wojny irackiej Radio RMF FM wysłało specjalnych wysłanników w rejon walk. Jan Mikruta i Przemysław Marzec jaki jedyni polscy dziennikarze relacjonowali krwawe starcia, prosto z Bagdadu, przez ponad miesiąc.

Podróż do Iraku nie była ich pierwszą, tak niebezpieczną misją. Obydwaj reporterzy byli w Pakistanie i w Afganistanie, gdy upadał reżim Talibów. Mikruta i Marzec jako jedyni polscy dziennikarze przebywali przez tydzień na amerykańskim lotniskowcu znajdujących się w Zatoce Perskiej. Jan Mikruta w październiku 2002 roku na żywo relacjonował również przebieg akcji odbicia zakładników z moskiewskiego teatru na Dubrowce. Nasi dziennikarze zostali zgłoszeni do IX edycji Nagrody Mediów Niptel 2003 w kategorii relacji reporterskich za relacje reporterskie podczas amerykańskich nalotów i po obaleniu reżimu Husajna. Ich reportaże, opatrzone bogatym materiałem zdjęciowym zostały wydane przez Wydawnictwo BOSZ w książce pt. "Bagdad. 67 dni".

Sukcesy na rynku wydawniczym odnieśli również inni korespondenci radia RMF FM. Katarzyna Szymańska-Borginon na co dzień relacjonuje najważniejsze wydarzenia z Brukseli w "Faktach RMF FM". Jako jedna z niewielu, od samego początku obserwuje polską, wyboistą drogę do Wspólnoty Europejskiej. Opisała ją w książce pt. "W pidżamie do Europy". Doceniona między innymi przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich odebrała w Warszawie nagrodę "Europejskiego pióra". Wyróżnienie "za kunszt pisania o problemach Unii Europejskiej"

Andrzej Zaucha, moskiewski korespondent radia kulisy moskiewskiej tragedii opisał w wydanej na jesieni książce "Moskwa Nord-Ost". Podjął próbę rekonstrukcji dramatu, który rozegrał się przed rokiem, pod koniec października 2002 r. Przeprowadził własne dochodzenie i postarał się wyświetlić tajemnice, które do dzisiaj otaczają akcje czeczeńskich terrorystów w centrum teatralnym na Dubrowce oraz szturm komandosów z jednostek specjalnych

Redakcja branżowego pisma "Media i Marketing Polska" ogłosiła maju Radio RMF FM "Stacją Radiową Roku 2003".

"Pozycja RMF FM na polskim rynku jest ewenementem na skalę światową. Trudno jest znaleźć inny przykład stacji, która zajęłaby ponad 30 proc. rynku reklamowego i przyciągnęłaby nieomal jedną czwartą słuchaczy. RMF FM to się udaje, głównie dzięki dopasowaniu formatu muzycznego ściśle do potrzeb odbiorców i doskonałym kampaniom reklamowym, które ten format muzyczny podkreślają."

"RMF FM zdystansował w ubiegłym roku swoją konkurencję, zarówno pod względem wpływów reklamowych, jak i udziałów w rynku słuchalności" - czytamy w uzasadnieniu.

Jesień to czas realizacji nowych projektów.

W listopadzie radio zaprosiło wszystkich do korzystania z Muzycznej Linii RMF FM - unikalnej technologii rozpoznawania muzyki, tytułów i wykonawców piosenek przez każdego posiadacza telefonu komórkowego.

I najważniejszy projekt - narodziny nowej sieci radiowej - RMF CLASSIC prezentującej muzykę klasyczną, filmową oraz poetycką w sposób nowatorski i najbardziej spektakularny. W programie są informacje o najważniejszych imprezach kulturalnych, wystawach, spektaklach teatralnych, premierach filmowych i wydawniczych. Na antenie obecne sa również fragmenty najlepszej polskiej i światowej literatury, recenzje, opinie, rozmowy z ludźmi kultury. RMF Classic - to stacja unitargetowa. Łącząca ludzi bez względu na wiek czy wykształcenie. Jedynym wspólnym mianownikiem grupy docelowej stacji jest wspólnota wrażliwości.

RMF Classic można słuchać na razie w:
Krakowie - 87,8 FM
Warszawie - 98,3 FM
Szczecinie - 98,0 FM

RMF Classic jest także dostępny na platformie cyfrowej Cyfra+, kanał 85 (Cyfra+ Radio), na kanale radiowym w Polsacie Cyfrowym, na pozycji nr 3, oraz przez Internet pod adresem www.rmfclassic.pl. Na tej samej stronie udostępniona jest Wielka Encyklopedia Muzyki PWN w formie elektronicznej.

Lata temu

15 stycznia 1990 roku, punktualnie o godzinie 12:00, RMF FM, pierwsze radio prywatne w Polsce, rozpoczęło nadawanie swojego programu z Krakowa. Dziś jest to największa i najbardziej nowoczesna ogólnopolska stacja radiowa.

W październiku 1991 r. Radio RMF FM miało już 24-godzinny własny program z pełnym serwisem informacyjnym. Rok później było pierwszym, które mogło być odbierane przez satelitę Astra. W lutym 1993 r. zaczęło na żywo wysyłać program do Stanów Zjednoczonych.

W maju 1994 roku RMF było pierwszą rozgłośnią, która dostała koncesję ogólnopolską. W tym samym dniu uruchomionych zostało szesnaście nadajników a pracę rozpoczęło 15 lokalnych oddziałów radia. Po pół roku Radia RMF FM słuchało już 7 mln osób.

(PR RMF); Janusz i Grzegorz Nałęcz, FAN FM; PR RMF FM


  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz