Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   



14 lat Radia, Muzyki i Faktów
15 stycznia 2004, 06:00
15 stycznia 2004 Radio RMF FM obchodzi swoje 14 urodziny. Dokładnie 14 lat temu w południe pierwszy raz mogliśmy usłyszeć na falach 70.06 FM w Krakowie sygnał nowego radia. Przez minione 14 lat wiele sie wydarzyło. Radio zmieniło swoją twarz. Wielokrotnie udowodniło, kto jest najlepszy na rynku stacji radiowych. Do tej pory jednak budzi miliony polaków, a tyle samo kładzie do snu. Dziś jest to największa i najbardziej nowoczesną ogólnopolską stacją radiową.

Czternaście lat temu, 15 stycznia 1990 roku, punktualnie o godzinie 12:00, Radio Małopolska FUN, pierwsze radio prywatne w Polsce, rozpoczęło nadawanie swojego programu z Krakowa. Dziś jest to największą i najbardziej nowoczesną ogólnopolską stacją radiową. W październiku 1991 r. Radio RMF FM miało już 24-godzinny własny program z pełnym serwisem informacyjnym. Rok później było pierwszym, które mogło być odbierane przez satelitę Astra. W lutym 1993 r. zaczęło na żywo wysyłać program do Stanów Zjednoczonych.

W maju 1994 roku RMF było pierwszą rozgłośnią, która dostała koncesję ogólnopolską. W tym samym dniu uruchomionych zostało szesnaście nadajników a pracę rozpoczęło 15 lokalnych oddziałów radia. Po pół roku Radia RMF FM słuchało już 7 mln osób.

RMF FM to Radio a przede wszystkim ludzie je tworzący. Przez te 14 lat przez studio RMFu przewinęło się wielu prowadzących. Niektórzy odeszli, część zmieniła swoją pozycję w rozgłośni, inni po odejściu powrócili. Fanom Radia RMF w pamięci utkną "legendarne" już programy, takie jak Lista Hop-Bęc lub JW23. Ściągnięcie tego ostatniego z anteny spowodowało chyba największy smutek u stałych słuchaczy. Oczywiście ta propozycja stacji została natychmiast zastąpiona innymi kultowymi audycjami. Jak podkreślają słuchacze RMF FM niezastąpiony jest również poranny program "Wstawaj, szkoda dnia!" (niegdyś "Ni w 5, ni w 9" czy "Rano Mogę Fszystko"). "Wstawaj, szkoda dnia" działa na mnie jak kubeł zimnej wody, aczkolwiek jest to bardzo przyjemny kubeł wody. A poza tym lubię budzić sie w bardzo dobrym nastroju a taki właśnie gwarantuje ten program - tak komentują słuchacze żółto-niebieskie poranki.

Inwazja Faktów, po...Mocy i Mocy. Od samego początku mocną stroną stacji było wykorzystywanie najnowszych technologii w przygotowywaniu szybkiego i profesjonalnego serwisu informacyjnego. RMF FM jako pierwsza stacja radiowa otworzyła pierwszą - i zgodnie z "polskim prawem" już chyba ostatnią - sieć oddziałów regionalnych. Pierwsze wozy satelitarne oraz reporterskie w Polsce należały właśnie do RMF FM. Zaczynaliśmy jeżdżąc niebieskim maluchem z CB radiem i tak wchodząc na antenę. Już wtedy wiedziałem, że RMF to będzie coś niezwykłego - opowiadał Stanisław Smółka. Dzięki temu reporterzy ciekawie relacjonowali m.in. igrzyska olimpijskie w Atlancie, byli najbliżej kryzysu w Zatoce Perskiej i podczas nalotów w Iraku. Korespondenci wojenni RMF FM jako jedyni polscy dziennikarze relacjonowali przebieg wydarzeń z Bagdadu, Kuwejtu, Bahrajnu i lotniskowca "George Washington". 11 września 2001 Radio RMF FM przygotowało najdłuższy w historii polskiej radiofonii serwis informacyjny. Przez 480 minut non-stop RMF FM relacjonował tragiczne wydarzenia w USA. Korespondenci RMF FM jako pierwsi dziennikarze radiowi opisywali wydarzenia wojenne w Pakistanie i Afganistanie.

RMF FM najszybciej zareagowało na wielką powódź roku 1997 organizując "Inwazję po...Mocy". Radiowe skutery i śmigłowiec docierały tam, gdzie inni dostać się nie mogli. W lipcu 2001 roku po raz drugi RMF FM przeprowadził wielką akcję pomocy dla powodzian organizując konwoje, aukcje oraz koncerty muzyczne na rzecz powodzian pod wspólnym hasłem "Nadzieja nie tonie".

Specjalnością RMF FM stały się przygotowane z ogromnym rozmachem akcje promocyjne. Od 1995 roku odbyło się sześć edycji "Inwazji Mocy" - największej muzyczno-promocyjnej imprezy w Europie, gromadzącej co roku rekordowe, wielomilionowe ilości widzów. W 2000 roku na zaproszenie RMF FM przyjechały do Polski najsłynniejsze gwiazdy muzyki rockowej aby uczestniczyć w dziesięciu Megafestiwaliach na 10-lecie RMF FM czyli w Inwazji Mocy 2000. Na poszczególnych koncertach frekwencja dochodziła do 700 tys. widzów. Niezastąpiona postać Marka Rusinka - prowadzącego Inwazję - oraz zaproszone przez Radio zespoły gwarantowały świetną zabawę aż po świt! Kiedyś, na Inwazji zamiast jingla między konkursami poleciał fragment podkładu do wiadomości. Co wtedy się zaczęło dziać! Conajmniej jakby na scene wyszła jakaś wielka gwiazda - opowiadał nam jeden z fanów RMF. Na swoje 10 urodziny RMF zorganizował również wielkie przyjęcie urodzinowe w Zakopanem połączone w konkursem antenowym.

Radio zorganizowało także w Polsce koncerty U2, Tiny Turner, Michela Jacksona.

Przez 14 lat obecności na rynku polskich mediów RMF osiągnął wiele sukcesów. WIELOKROTNIE RMF pokonywał konkurencję w konkursie na najwyższy słupek słuchalności. Spółki Grupy RMF były nagradzane za swoją działalność i to co stworzyły kreując wizerunek RMF FM. Nagrody przyznawano począwszy od mixów Montera po kampanie promocyjne takie jak "Oddałem głos na muzykę w RMF FM".

Aktualnie RMF FM to Radio Muzyka i Fakty. Najszybciej rozwijająca się, inwestująca w nowe technologie, a przede wszystkim najchętniej słuchana stacja w Polsce.

Wszystkim pracownikom, współpracownikom RMF FM życzymy wszelkiej pomyślności na kolejny rok działalności. Będziemy zawsze z Wami.


Redakcja FAN FM, FAN FM, PR RMF FM

Przeczytaj również:
  • 14 lat RMF FM - podsumowanie (15 stycznia 2004)


  •   Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz