FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   2 kwietnia 2005 roku, jeszcze zanim papież Jan Paweł II przeszedł z życia do Życia, w warszawskiej księgarni Traffic Club odbyło się zaplanowane już dużo wcześniej spotkanie z Eli Barburem - autorem powieści "Strefa Ejlat". Do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy spotkanie dojdzie do skutku.O godzinie 17.00 na trzecim piętrze Traffic Club zgromadziło się około 40 osób oczekujących na spotkanie z przybyłym z Tel-Awiwu autorem - korespondentem RMF FM na bliskim wschodzie. Przed rozpoczęciem imprezy Eli Barbur rozmawiał w kameralnym gronie przy jednym ze stolików.

Dokładnie o 17.05 na scenę, na której przygotowano dwa fotele i stolik, wkroczył Eli Barbur i przedstawiciel wydawnictwa Sic - to on prowadził całe spotkanie.Najpierw przedstawiono osobę Elego Barbura. Tuż po chwili, gdy reprezentujący wydawnictwo nazwał "Strefę Ejlat" książką poetycką, wywiązała się pierwsza dyskusja na scenie. Eli Barbur stanowczo nie zgadzał się ze stwierdzeniem "poetycka". Mówił, że dla niego najnowsza powieść nie jest poetycką, mimo że wydarzenia realne przeplatane są w niej z fikcją literacką.Kolejnym punktem spotkania było wyjaśnienie tytułu książki, który jak już informowaliśmy na FAN FM ponad rok temu miał brzmieć "Stella Maris". Tytuł ten odnosił się do miejsca akcji powieści - baru "Stella Maris". Został zmieniony na "Strefa Ejlat", gdyż pierwotny tytuł zbyt bardzo kojarzyłby się czytelnikom z pomorskim wydawnictwem, które niechlubnie zasłynęło w całej Polsce.Eli Barbur opowiedział później o bohaterach swojej książki - korespondentach, którzy w drodze do Iraku, przypomnijmy, że akcja książki toczy się pod koniec sierpnia 2003 roku, spotykają się w izraelskim barze "Stella Maris" w mieście Ejlat. W tle ich rozmów o życiu słychać telewizyjne reportaże z wojny i komentarze do dziejących się wtedy wydarzeń.Jednym z wątków, które nie znalazły się w książce, jest ten odnoszący się do zmarłego tragicznie, a żyjącego jeszcze podczas pisania książki dziennikarza TVP - Waldemara Milewicza. W fragmencie tym, wykreślonym przed drukiem, Eli Barbur skrytykował sposób pracy doskonałego skądinąd korespondenta. Eli odnosił się do jednego z reportaży Waldemara Milewicza z Izraela. Korespondent RMF FM, który mieszka na Bliskim Wschodzie wychwycił, że Milewicz reklamę jednej z organizacji terrorystycznych przedstawił jako mające miejsce w realnym świecie wydarzenie.

Prowadzący spotkanie przedstawiciel wydawnictwa Sic! kilkakrotnie prosił Elego Barbura o odczytanie zgromadzonym wybranych fragmentów książki. Cała widownia słuchała z uwagą i skupieniem.Eli Barbur opowiedział też trochę o swoim życiu. Dowiedzieliśmy się, że jako mały chłopiec mieszkał niedaleko księgarni Traffic Club, w której miała miejsce prezentacja "Strefy Ejlat". Mówił także, że emigrant zawsze pozostanie emigrantem i że nie zamierza na stałe wrócić do Polski, chociaż często ją odwiedza i bardzo często kontaktuje się z przyjaciółmi w Ojczyźnie. Eli opowiedział także o swoim pierwszym przyjeździe do kraju po 20-latach nieobecności. Był wtedy rok 1989. Eli z zaskoczeniem stwierdził wtedy, że przez dwa ostatnie dziesięciolecia, nic praktycznie w Warszawie się nie zmieniło - wszystko było dokładnie takie jak wtedy, gdy wraz z rodziną opuszczał Polskę. Teraz, jak mówił Eli, zmiany są większe chociaż często zmieniły się fasady budynków, a podwórka pozostały takie jak kiedyś.Widownia nieco nieśmiało zadawała pytania autorowi "Strefy Eljat". Jedna z osób zapytała, czy Eli Barbur pisze tylko po polsku - odpowiedź nie pozostawiała złudzeń. Bliskowschodni korespondent RMF FM wyjaśnił, że pisze po polsku, bo swoje książki adresuje do mieszkańców kraju nad Wisłą - to Polakom, chce pokazać jak żyje się na emigracji.Oficjalna część spotkania z Eli Barburem trwała ponad godzinę. Po niej autor powieści "Strefa Ejlat" rozpoczął podpisywanie książki.Następnie rozpoczęły się kameralne rozmowy w niewielkich grupach.

Przed, w trakcie i po spotkaniu można było kupić powieść Elego Barbura "Strefa Ejlat" na specjalnym stoisku tuż obok sceny.FAN FM gorąco poleca "Strefę Ejlat" Elego Barbura. Powieść znajdziecie w księgarniach, także tych internetowych!

Grzegorz Nałęcz - FAN FM Trójmiasto
Zdjęcia: Grzegorz Nałęcz


Przeczytaj również:
  • Eli Barbur promuje "Strefę Ejlat" (2005-03-30)
  • Powieść "Strefa Ejlat" Eli Barbura (2005-03-09)
  • Eli Barbur "Stella Maris" (2004-02-13)
  • Wywiad FAN FM z Eli Barburem


  •   Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz