FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   

Jan Mikruta i Przemysław Marzec "Bagdad. 67 dni"

Korespondenci RMF FM, jako jedyni polscy dziennikarze relacjonowali ostatnią wojnę w Iraku, wiosną 2003 roku, prosto z Bagdadu. Ich reportaże, opatrzone bogatym materiałem zdjęciowym znalazły się w najnowszej pozycji opublikowanej przez Wydawnictwo BOSZ.

Jak piszą sami autorzy - najbardziej interesowali ich ludzie i to oni są głównymi bohaterami tej książki. Irakijczycy, najpierw fanatycznie wołający podczas manifestacji "Duszę i krew oddamy za Saddama", a po wkroczeniu wojsk amerykańskich burzący i depczący pomnik dyktatora, przedstawiciele aparatu władzy, przypominającego świat Orwella, ofiary wojny - ranni i zabici, ale też ofiary reżimu, zwykli mieszkańcy Bagdadu, próbujący normalnie żyć podczas nalotów i bombardowań, pacyfiści i żołnierze, wreszcie Polacy, którzy, jak się okazuje "są wszędzie".

Specyfika kultury i mentalność ludzi Wschodu, różne oblicza wojny, celne portrety Irakijczyków, dziennikarska codzienność, osobiste wrażenia autorów - wszystko to można odnaleźć w książce dedykowanej Tarasowi Procjukowi, operatorowi Agencji Reutera, który zginął podczas ostrzału hotelu Palestyna przez wojska U.S.A.

Dziennikarze RMF FM, Przemysław Marzec i Jan Mikruta jako jedyni polscy dziennikarze relacjonowali ostatnią wojnę w Iraku, prosto z Bagdadu. Podróż do Iraku nie była ich pierwszą, tak niebezpieczną misją. Obydwaj reporterzy byli w Pakistanie i w Afganistanie, gdy upadał reżim Talibów. Mikruta i Marzec jako jedyni polscy dziennikarze przebywali przez tydzień na amerykańskim lotniskowcu znajdujących się w Zatoce Perskiej. Jan Mikruta w październiku 2002 roku na żywo relacjonował również przebieg akcji odbicia zakładników z moskiewskiego teatru na Dubrowce. Nasi dziennikarze zostali zgłoszeni do IX edycji Nagrody Mediów Niptel 2003 w kategorii relacji reporterskich.
  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz