FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
    


w pizamie do Europy

Widzę,że jest pan trochę zdziwiony. Inaczej mnie pan sobie wyobrażał? Jako korpulentną szatynkę? To pewnie dlatego, że mam dosyć niski głos. A wie pan, że ja nieraz miesiącami rozmawiam z kimś na Kopcu lub w Warszawie i też nie wiem,jak ten ktoś wygląda. Znamy się tylko przez telefon lub z anteny, a potem, gdy się przelotnie widzimy,jestem tak samo zdziwiona... Ale może mówmy sobie ty. Strasznie nie lubię tego "pan", "pani". Tutaj, w Brukseli, wszyscy mówimy sobie ty.Tak jest znacznie łatwiej.

A więc interesują cię kulisy mojej pracy,szczególnie podczas negocjacji? Obrona polskich interesów, tajne raporty, podsłuchane rozmowy, wywiady ze słynnymi ludźmi?

Tak właśnie zaczyna się książka Katarzyny Szymańskiej-Borginon. Jeśli chcesz wiedzieć więcej koniecznie udaj się do księgarni lub weź udział w naszym konkursie.

A o czym jest ta książka niech powie sama autorka:

"Jest to jakby taka synteza całych tych negocjacji, które śledziłam w zasadzie jako jedyna dziennikarka od samego początku. Jest tam wiele anegdot, są portrety dosyć odważne naszych negocjatorów. Jak ktoś chce się dowiedzieć kto jest szarą myszką, salonowcem, ascetą, albo buldożerem to niech oczywiście sięgnie do ksiązki. Oczywiście są też sprawy dotyczące negocjacji, kulisy negocjacji w sprawie sprzedaży ziemi cudzoziemcom, czy dostępu do pracy Polaków.

Oczywiście jest miejsce na anegdoty. Na przykład kiedyś wiceminister pracy nie chciała z nami rozmawiać i pokryjomu musieliśmy się spotkać z jednym z jej urzędników i to spotkaliśmy się o północy na przystanku autobusowym. Kiedyś udało się nam podsłuchać negocjacje dzięki temu, że zostawiono drzwi otwarte i potem jak polski minister Jerzy Plewa wiceminister rolnictwa wyszedł i mówił, że bardzo twardo walczy o nasze interesy, a myśmy wszyscy to słyszeli, a on tam w zasadzie błagał żeby Unia się zgodziła... więc rózne tego typu historie ktoś znajdzie w książce pod tytułem >>W piżamie do Europy<<"

Katarzyna Szymańska-Borginion zapytana skąd taki właśnie tytuł książki wybrała, udzieliła następującej odpowiedzi:

"To bardzo łatwo wytłumaczyć, dlatego, że u siebie w domu mam malutkie, mikroskopijne studio, z którego nadaje dla Radia RMF FM, jest ono wyciszone i poprostu jak nadaje bardzo wcześnie rano, o 6.00 czy o 7.00 na żywo, to jeszcze jestem w piżamie. Ale tytuł jest wieloznaczny."

Z książki "W piżamie do Europy", jak twierdzi autorka można wiele dowiedzieć się o pracy dziennikarza w Brukseli i w ogole o pracy korespondenta.

"Jest to na pewno coś innego niż praca dziennikarza w Polsce, na pewno równie ciekawa i pasjonująca."

Jeśli chcesz mieć tą książkę absolutnie za darmo koniecznie weź udział w konkursie Europejskim na FAN FM!

"W piżamie do Europy" to fantastyczna książka, którą musicie koniecznie przeczytać. Redakcja FAN FM miała okazję zapoznać się z pierwszym rozdziałem tego dzieła. Na podstawie tych zaledwie kilku stron możemy powiedzieć, że bardzo dobrze się je czyta. Pierwszy rozdział (być może kolejne także) napisany jest w formie rozmowy Katarzyny Szymańskiej-Borginion z czytelnikiem. Ma on wrażenie, że jest w jednej z brukselskich knajp, siedzi przy jednym stoliku z Katarzyną (bohaterka, jak sama mówi swojemu gościowi, nie lubi, gdy zwraca się do niej Proszę Pani). Pije razem z nią piwo i słucha opowieści o życiu i pracy brukselskiej korespondentki RMF FM, których nieodłącznym elementem jest cały proces integracji Polski z UE widziany od kuchni.

Książka "W piżamie do Europy" pojawiła się w księgarniach 7 kwietnia 2003 roku. Jest wydawana przez wydawnictwo "BOSZ"; cena 28zł.  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz